Wdzięczność i obawa

Do wszystkich

Czy zdarzyło Ci się w życiu, że ktoś wyświadczył Tobie przysługę oferując Ci np. pracę? …A potem stosował wobec Ciebie przemoc psychiczną? Wytykał Twoje błędy pisząc poza plecami do Twoich współpracowników i przełożonych zamiast powiedzieć Tobie w czym tkwi problem. A Ty, nawet w momencie gdy się o tym dowiedziałeś, nic z tym nie zrobiłeś/-łaś? Ilu z Was tego doświadczyło? Ile z Was obecnie doświadcza czegoś takiego?

Z jakiego powodu na to pozwalacie? Uważacie, ze powinno się czuć wdzięczność za wyświadczoną przysługę? Tak, poczucie wdzięczności to dobra cecha. Jednak nie za wszelką cenę i nie do końca życia. Wszystko ma swoje granice. Nigdy, pamiętaj nigdy nikt nie ma prawa zabierać Tobie godności. Choćby nie wiem co dla Ciebie zrobił, w momencie gdy czyni ci krzywdę masz prawo się bronić. Bez względu na to czy poniesiesz straty finansowe, czy utracisz pracę, nic nie może być bardziej cenne niż Ty sam. Zawsze bądź dla siebie dobry tak, jak jesteś dobry i wyrozumiały dla swoich bliskich i przyjaciół.

Co powoduje, że w trudnej sytuacji potrafimy doradzić swoim kolegom, koleżankom, a nie potrafimy zadbać o siebie? Z czego to wynika? Czy wciąż za mało kochamy siebie? Dlaczego godzimy się na niesprawiedliwe traktowanie, na zachowania wobec nas, które sprawiają, że czujemy się źle? Dlaczego nie walczymy o naszą godność? Miej odwagę. Jeśli za pierwszym razem postawisz granice to będzie Ci łatwiej ją utrzymać. Każdy z nas zasługuje na szacunek. Nie ma znaczenia czy osoba, która próbuje Cię go pozbawić jest Twoim kolegą z pracy, bezpośrednim przełożonym, Prezesem czy właścicielem firmy. Jest takim samym człowiekiem jak każdy inny. Kierownik, Prezes czy właściciel to jedynie funkcja. A funkcja nie jest na stałe. Bez względu na to kto stosuje wobec Ciebie przemoc psychiczną reaguj natychmiast i nie myśl o konsekwencjach. Jeśli raz się odważysz zobaczysz , że sprawy nie muszą się potoczyć według najgorszych scenariuszy. Wszystko jest w naszej głowie. Twoje zdrowie psychiczne jest dużo ważniejsze i bardziej kruche niż Ci się wydaje. Dlatego proszę Cię, dbaj o siebie. Zawsze…

Foto: Pixabay, Bessi